Özgür Başkaya

ÖZGÜR BAŞKAYA
KURUCU


İlkokulu Tarsus Atatürk İlkokulu’nda, Ortaokulu Ankara Gazneliler Ortaokulu’nda, Liseyi Ankara Mustafa Kemal Lisesi’nde okudu. ODTÜ Fizik bölümünde 1 yıl hazırlık okuduktan sonra, 1990’da A.Ü. DTCF Tiyatro bölümüne girdi. 1995’te A.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsünde “Güzel Sanatlar Eğitimi” ana sanat dalında “Drama” üzerine yüksek lisans çalışması yaptı. A.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü “Güzel Sanatlar Eğitimi” ana bilim dalında, 1960 sonrasında Toplumcu Türk Tiyatrosunu irdelediği, A.Ü. DTCF Tiyatro Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurhan Karadağ yönetiminde “1960 Sonrasında Dört Yazar” (İsmet Küntay, Sermet Çağan, Oktay Arayıcı, Vasıf Öngören) isimli tezle yüksek lisansını tamamladı.

1984-2009 yılları arasında: “Buzlar Çözülmeden”, “Ah Şu Gençler!”, “Bozkırdirliği”, “İçimizdeki Göçük”, “Yeşil Gece”, “Lefty’yi Beklerken”, “Kardeşlik Töreni-Samah”, “Don Crisitobita ile Don Rozita’nın Acıklı Güldürüsü”, “Midasın Kulakları”, “Misafir”, “Gökkuşağının Altında”, “Çıkmaz Sokak”, “Aşkın Vatanı Yoktur”, “Bir İnsan Başı Üstüne”, “Sevgili Doktor”, “Taziye” , “Selam Olsun Nazım’a” adlı oyunlarda oynamış ve dramaturg olarak çalışmıştır. 1991-2006 yılları arasında: “Bozkırdirliği”, “İçimizdeki Göçük”, “Yeşil Gece”, “Bir İnsan Başı Üstüne” adlı oyunlarda dramaturgluk ve Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ın yönetmen yardımcılığını yapmıştır.

1990-2009 yılları arasında: “Kara Karganın Peşinde”, “Gökkuşağının Altında”, “Kurşun Askerin Utancı”, “Koca Ayak”, “Kurnaz Avukat”, “Kendini Yazan Şarkı”, “Lefty’yi Beklerken”, “Sevgili Doktor”, “Galileo Galilei”, “Jokond ile Si-Ya-U”, “Sınırlarda”, “Ah Şu Gençler”, “Aşkın Vatanı Yoktur”, “Umut Mektupları”, “Eşeğin Gölgesi”, “Polisler”, “Zengin Mutfağı”, “Don Crisitobita ile Don Rozita’nın Acıklı Güldürüsü”, “Şarkılarımız Yaşasın”, “Şair İle Postacı” , “Savaş Oyunu”, ” “Alacalı Şemsiye”, “Selam Olsun NÂZIM’A” ve “Çocuk Kabare” adlı oyunları yönetmiştir. Özel günlerde sergilenmek üzere birçok sokak oyunu yönetmiş ve oynamıştır.

Uzun yıllar Dünya Tiyatro Günü alternatif bildirileri hazırlamıştır. Özgür Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmenidir.. “Ankara Ekin Tiyatrosu”nda konuk yönetmen olarak çalışmaktadır. 2004 yılından beri A.Ü. TÖMER’de “diksiyon” dersleri vermektedir. Kurucusu olduğu “Dionysos Oyuncuları” (1990), “Özgür Tiyatro” (1994), “Tiyatro 10. Köy” (1999), “Tiyatro Yaşam” (2001) , “Ankara Barosu Tiyatro Topluluğu” (2003) tiyatrolarının yanı sıra; Tiyatro Bölümü Mezunları Derneği ve Ankara Deneme Sahnesi (ADS) Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Kurucusu olduğu Türkiye Amatör Tiyatrolar Birliği’nin (ATÜK) başkanı olarak çalışmıştır. Tiyatroların örgütlenmeleri konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

1996 yılında Hollanda’nın 14 kentinde “Kardeşlik Töreni – Samah” oyununda ana rol oynamıştır. (A.Ü. D.T.C.F. Tiyatro Bölümü), 1996 yılında Belçika’nın 2 kentinde “Kardeşlik Töreni – Samah” oyununda ana rol oynamıştır. (A.Ü. D.T.C.F. Tiyatro Bölümü), 1996 yılında Almanya’nın 14 kentinde “Kardeşlik Töreni – Samah” oyununda ana rol oynamıştır. (A.Ü. D.T.C.F. Tiyatro Bölümü)

1998 yılında Danimarka’nın 2 kentinde Bilgesu Erenus’un “Misafir” oyununda ana rol oynamıştır.(Ankara Deneme Sahnesi)

2002 yılında İspanya da düzenlenen uluslar arası tiyatro festivaline gözlemci olarak katılmış ve Bilgesu Erenus’un “Misafir” oyununda ana rol oynamıştır. (Ankara Deneme Sahnesi)

2003 yılında Almanya da (Köln) düzenlenen Türk Tiyatro gruplarının temsil verdiği Arkadaş Tiyatrosuna davetli olarak gitmiş ve Murathan Mungan’ın “Taziye” oyununda ana rol oynamıştır. (Ankara Deneme Sahnesi)

2004 yılı kasım ayının 17–29 günleri arasında Avusturya’nın 5 kentinde, yönetmen yardımcılığını da yaptığı Aziz Nesin’in “İnsan Başı Üzerine” isimli oyununda ana rol oynamıştır.(Tiyatro Yaşam-aynı zamanda bu tiyatronun da genel sanat yönetmenliğini yapmaktadır.)

1992-2009 yılları arasında: “Özel Sevgi Anaokulu”, “Özel İlkim Anaokulu”, “Özel Yeni Ufuklar Anaokulu 1-2”, “İstatistik Enstitüsü Kreşi”, “Özel Oyun Akademisi Anaokulu”, “Emlak Bankası Kreşi”, “Özel Günebakan Anaokulu” “Sur Gündüz Bakımevi Kreşi”, Sosyal Hizmetlere bağlı (süreç boyunca hemen hepsi) kreşler, “Oran ilköğretim okulu anasınıfı” , “Çekirdek Yuva” , “Özel Mutlu Adımlar Anaokulu”..

“Cebeci İlköğretim Okulu”, “Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi”, “Mimar Kemal Lisesi”, “Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi” , “Özel İlkem Koleji” , “İltekin İlköğretim okulu” , “Oran İlköğretim Okulu” , “Demirlibahçe İlköğretim Okulu” , “Özel Bilkent Koleji” , “Yeni Ufuklar Kids Clup”..

“Özel Nazım Üniversitesi”, “Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı-Özgür Üniversitesi” ile “A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi Tiyatro Topluluğu”nda Tiyatro Hocalığı - Yaratıcı Drama Liderliği yapmıştır.

Tiyatro ve Drama üzerine uzun yıllardır panel, söyleşi, konferans gibi etkinliklerde konuşmacı ve birçok atölyede lider olarak çalışmıştır. Yazıları ve söyleşileri birçok gazete ve dergide yayınlanmıştır. Halen kültürel yozlaşma ve sanatçı etiği konularında çalışmalarını ve söyleşilerini sürdürmektedir...

Birçok radyoda ve televizyonda spikerlik ve sunuculuk yapan Özgür Başkaya, TRT’nin bayram ve yılbaşı programlarında uzun yıllar yazar ve sunucu olarak çalışmış, “Yukarı Karakısık Köyü”, “Ferhunde Hanımlar” adlı dizilerde; Alman ZDF televizyonu için hazırlanan “İsa’nın Hikâyeleri”, Polonya Ulusal Televizyonu için hazırlanan “Sınır Kapısı”, isimli filmlerde oyunculuk yapmış, müzik klipleri senaryoları yazmış ve çekmiş, yine TRT için “Bir Nefes Anadolu” isimli müzik, eğlence-gençlik programında yönetmen yardımcılığı – oyunculuk - dramaturgluk görevlerinde bulunmuştur.